Michał Sobeski, urodzony 3 września 1877 roku w Pleszewie, to postać o bogatym dorobku akademickim i kulturalnym. Zmarł 4 grudnia 1939 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie znacząco wpłynął na rozwój myśli filozoficznej oraz kultury teatralnej w Polsce.
Oprócz kariery akademickiej, Michał Sobeski był również uznawanym filozofem, krytykiem teatralnym i publicystą, co czyni go postacią wszechstronną i wpływową na wielu polach życia intelektualnego tamtego okresu.
Życiorys
Michał Sobeski przyszedł na świat w rodzinie ziemiańskiej, będąc synem Edmunda Sobeskiego oraz Pauliny z Ulatowskich. W ramach swej edukacji studiował filozofię i nauki przyrodnicze w renomowanych ośrodkach takich jak Monachium, Berlin, Lipsk, Wrocław oraz Getynga. W swojej edukacyjnej drodze zahaczył również o Genewę, Florencję, Rzym oraz Paryż. W 1902 roku obronił dyplom z chemii, a rok później uzyskał stopień doktora w dziedzinie filozofii, specjalizując się w psychologii eksperymentalnej.
Po uzyskaniu habilitacji w 1910 roku na Uniwersytecie Jagilellońskim z zakresu estetyki, rozpoczął od 1913 roku wygłaszanie odczytów oraz prowadzenie seminariów w Towarzystwie Wykładów Naukowych w Poznaniu. Od 1915 roku osiedlił się na stałe w stolicy Wielkopolski. W roku 1917 rozpoczął działalność jako prelegent oraz sekretarz Wydziału Historyczno-Literackiego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W tym czasie współpracował z takimi postaciami jak H. Święcicki, S. Kozierowski oraz J. Kostrzewski, a także doprowadził do powstania polskiego uniwersytetu w Poznaniu w 1919 roku, znanego jako Wszechnica Piastowska. Uczelnia ta, po zakończeniu II wojny światowej, w 1955 roku przyjęła obecną nazwę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Michał Sobeski został wybrany dziekanem wydziału filozoficznego, równocześnie angażując się w działalność dydaktyczną.
Jego prace filozoficzne dotyczyły głównie estetyki, filozofii sztuki oraz historii filozofii. Sobeski pisał również wiersze i współpracował z różnymi czasopismami literackimi, a także pełnił funkcję krytyka teatralnego w kilku dziennikach. Zainicjował cykl spotkań intelektualistów znanego jako „mówiony miesięcznik” oraz brał udział w działaniach Towarzystwa Okrągłego Stołu.
Michał Sobeski dwukrotnie zakładał rodzinę. Jego pierwsza żona, Irena Goebel, obdarzyła go synem Edwardem, który urodził się w 1912 roku i był oficerem kawalerii Wojska Polskiego. Niestety, Edward poległ podczas powstania warszawskiego. Po raz drugi ożenił się w 1923 roku z Barbarą Starczewską. W 1939 roku został internowany przez niemieckie władze i przewieziony do obozu przejściowego.
Ostatecznie zmarł w Ostrowcu Świętokrzyskim, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
Wybrane publikacje
Oto wybrane prace Michała Sobeskiego, które stanowią ważny element jego dorobku literackiego i badawczego. Publikacje te znajdują się w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz innych archiwach.
- Na marginesie don Kichota, 1919, dostępna w zasobach ŚBC,
- Sztuka egzotyczna,
- Filozofja sztuki: Dzieje estetyki, zagadnienie metody, twórczość artysty,
- Malarstwo doby ostatniej: Ekspresjonizm i kubizm, Poznań, 1926, dostępna w zasobach ŚBC,
- Interludia z pogranicza sztuki i filozofii, Kraków; Warszawa, 1912, dostępna w zasobach ŚBC,
- Uzasadnienie metody objektywnej w estetyce, Kraków, 1910, dostępna w zasobach ŚBC,
- Cieszkowskiego prolegomena do historyozofii, Warszawa; Kraków, 1910, dostępna w zasobach ŚBC.
Przypisy
- Oto nowe ulice Poznania - Poznan.dlawas.info - portal informacyjno - rozrywkowy [online], DlaWas.info [dostęp 07.02.2023 r.]
- 10.11.1938 „za zasługi na polu pracy naukowej” M.P. z 1938 r. nr 258, poz. 592
- Red. Maria Aleksandra Smoczkiewiczowa, Cmentarz Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu, PWN, Warszawa-Poznań 1982, s. 82, ISBN 83-01-04101-3
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Sylwester Dybczyński | Richard Wielebinski | Tadeusz Szczepański | Leon Preibisz | Aron Heppner | Zbigniew Trybuła | Wacław Wróblewski (pedagog) | Wincenty Jezierski | Bronisław Marciniak | Marek Marciniak (naukowiec) | Józef Grabarek | Andrzej GulczyńskiOceń: Michał Sobeski