Ner to struga zlokalizowana w środkowej Polsce, stanowiąca lewy dopływ rzeki Prosny. Jej długość wynosi około 15 kilometrów, a bieg wody przebiega przez malowniczą Wysoczyznę Kaliską, w obrębie województwa wielkopolskiego.
Źródła Neru znajdują się na terenie wsi Kowalew, gdzie ciek ten rozpoczyna swój bieg pomiędzy ulicami Fabianowską a Kowalewiec. Na samym początku, struga płynie w kierunku północno-zachodnim. Następnie, w okolicy Suchorzewa, przekształca swój bieg na północno-wschodni, a w rejonie Piekarzewa kierunek ten zmienia się ponownie, na wschodni.
Jednym z istotnych miejsc, przez które przepływa Ner, jest centrum Pleszewa. W tej okolicy, struga płynie w wybudowanym kanale, który wyrusza prostopadle do ulicy Lipowej, a później kontynuuje swój bieg w stronę wschodnią. Ulica Strumykowa pozostaje dowodem dawnego koryta cieku wodnego. Po wyjściu z obszarów miejskich, w pobliżu elewatora, Ner wypływa na powierzchnię, kontynuując swoją trasę.
W przeszłości w Pleszewie istniały cztery mosty, które ułatwiały dostęp do terenów położonych wzdłuż cieku. Po opuszczeniu Pleszewa, Ner kieruje się ponownie w stronę północno-wschodnią, aż w końcu uchodzi do Prosny, w okolicy miejscowości Rokutów i Turowy. Struga przejmuje także wody z mniejszych dopływów na swojej trasie.
Nazwa „Ner” pojawiła się w XIX wieku, wcześniej rzeka ta nazywana była Radobycz. Wokół strugi znajdują się następujące miejscowości:
- kowalew,
- pleszew,
- brzezie,
- zawady.
Przypisy
- Elektroniczny słownik hydronimów Polski | Instytut Języka Polskiego PAN [online], ijp.pan.pl [dostęp 24.04.2024 r.] .
- Zapomniany Pleszew - rzeka Ner schowana pod ziemię - naszemiasto.pl
- Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 r., s. 183, ISBN 83-239-9607-5 .
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie | Ratusz w Pleszewie | Muzeum Piekarstwa w Pleszewie | Lądowisko Pleszew-Szpital | Dawny Katolicki Dom Sierot z 1866 r. w Pleszewie | Muzeum Regionalne w Pleszewie | Parafia Najświętszego Zbawiciela w PleszewieOceń: Ner (dopływ Prosny)