Maria Renata Zielińska-Stasiek, osoba o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie farmacji oraz fitochemii, urodziła się 30 lipca 1940 roku w Pleszewie. Jej życie zakończyło się 20 listopada 2006 roku w Gdyni.
Była nie tylko farmaceutką, ale również ważnym pracownikiem naukowym w Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie przyczyniła się do rozwoju wielu projektów badawczych.
Życiorys
Maria Renata Zielińska-Stasiek urodziła się jako córka Alojzego Zielińskiego, który pełnił funkcję wicestarosty w Starogardzie Gdańskim oraz Reginy z domu Malinowskiej, nauczycielki historii i łaciny. Z rodziną dzieliła dzieciństwo z starszym bratem Olgierdem. W 1947 roku rozpoczęła swoją edukację w Szkole Podstawowej nr 2 w Starogardzie Gdańskim. Zaledwie dwa lata później, na decyzję rodziców, przeniosła się do nowo utworzonej Szkoły Ogólnokształcącej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, znajdującej się również w Starogardzie. Kiedy osiągnęła czternaście lat, jej rodzina postanowiła przeprowadzić się do Gdańska.
W 1957 roku Maria Zielińska-Stasiek ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, a w tym samym roku rozpoczęła studia na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Gdańsku. Po zakończeniu studiów podjęła pracę jako technik w Zakładzie Farmakognozji AMG. W 1962 roku uzyskała dyplom magistra farmacji, a już w 1964 roku została awansowana na asystenta naukowo-technicznego. Niedługo po tym, jej kompetencje wzrosły i została asystentem naukowo-dydaktycznym.
W 1973 roku dołączyła do Zakładu Farmakognozji Instytutu Technologii i Analizy Leku AMG, gdzie objęła stanowisko specjalisty farmaceuty. Rok później zakończyła specjalizację I stopnia z zakresu zielarstwa leczniczego. W 1975 roku Maria uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych na podstawie pracy zatytułowanej Związki flawonoidowe w częściach nadziemnych Gaillardia aristata Pursh/Compositae, napisaną pod przewodnictwem prof. Stanisława Gilla. Przez kolejne osiem lat pracowała równolegle w Medycznym Studium Zawodowym nr 2 w Gdańsku.
W 1983 roku objęła stanowisko kierownika Ogrodu Roślin Leczniczych Katedry i Zakładu Farmakognozji Akademii Medycznej, które piastowała aż do przejścia na emeryturę. W następnym roku awansowała na stanowisko starszego wykładowcy w AMG. Praca badawcza Marii koncentrowała się na związkach flawonoidowych. Zwracała uwagę na zależności między warunkami zewnętrznymi a wegetacją oraz nad uprawą rzadkich oraz zagrożonych wyginięciem gatunków roślin leczniczych.
W ścisłej współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Gdańskiej prowadziła badania nad lipidami roślinnymi oraz olejkami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe. Brała również czynny udział w redagowaniu periodyków takich jak „Index Seminum” oraz „Index Plantarum”. W dniu 8 maja 2001 roku objęła stanowisko wiceprezesa nowo zarejestrowanego Stowarzyszenia Przyjaciół Ogrodu Roślin Leczniczych Akademii Medycznej w Gdańsku. W grudniu 2003 roku przeszła na emeryturę, a po zakończeniu swojej kariery naukowej została pochowana na gdyńskim cmentarzu Witomińskim.
Odznaczenia
Maria Renata Zielińska-Stasiek jest osobą, która została uhonorowana wieloma znaczącymi odznaczeniami, świadczącymi o jej wkładzie w dziedzinie medycyny oraz akademickim dorobku. Poniżej znajduje się lista przyznanych jej medalów:
- medal Zasłużonemu Akademii Medycznej w Gdańsku, przyznany w 1992 roku,
- medal Pamiątkowy 50-lecia Akademii Medycznej w Gdańsku, wręczony w 1995 roku,
- srebrny Krzyż Zasługi, otrzymany w 2005 roku.
Przypisy
- a b c d e ZIELIŃSKA-STASIEK MARIA RENATA – Encyklopedia Gdańska [online], gedanopedia.pl [dostęp 23.03.2021 r.]
- Panacea.pl - kwartalnik Labofarmu upowszechniający ziołolecznictwo [online], panacea.pl [dostęp 23.03.2021 r.]
- STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ OGRODU ROŚLIN LECZNICZYCH AKADEMII MEDYCZNEJ W GDAŃSKU | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 23.03.2021 r.]
- M.P. z 2005 r. nr 77, poz. 1073.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Kazimierz Kosmala | Wiktor Tomaszewski | Jan Karchowski | Tomasz DrobnikOceń: Maria Renata Zielińska-Stasiek