UWAGA! Dołącz do nowej grupy Pleszew - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Kosmala


Andrzej Marian Kosmala, urodzony 30 stycznia 1946 roku w Pleszewie, jest postacią wybitną w polskim świecie muzyki i dziennikarstwa. Jako dziennikarz, autor tekstów piosenek, producent nagrań oraz dyrektor kilku instytucji artystycznych, Kosmala ma wielki wpływ na rozwój branży muzycznej w Polsce. Jego działalność obejmuje również członkostwo w ZPR Records oraz współzałożycielstwo K&K Studio, co świadczy o jego wszechstronności talentu i przedsiębiorczości.

W czasie swojej kariery, Andrzej Kosmala był menedżerem wielu znanych artystów, w tym Edwarda Hulewicza oraz Krzysztofa Krawczyka. Jego umiejętności odkrywania talentów czyniły go czołową postacią w polskiej muzyce. Kosmala ma na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Michał Gielniak, Magdalena Durecka oraz Alina Pszczółkowska, którzy zostali wylansowani przez niego w projekcie "Abba po polsku".

Warto zauważyć, że Kosmala nie tylko wspierał swoich podopiecznych na początku ich muzycznej drogi, ale również był kluczowym współtwórcą grupy New Ace, przyczyniając się do wydania ich pierwszych nagrań. Jego wkład w polską scenę muzyczną pozostaje nieoceniony.

Wykształcenie

Andrzej Kosmala swoje pierwsze kroki edukacyjne stawiał w rodzinnych stronach, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz liceum w Pleszewie.

W 1964 roku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jednak decyzja o ich przerwaniu nadeszła po pierwszym semestrze. Takie działanie było konieczne, aby uniknąć powołania do wojska.

Aby zdobyć odpowiednie wykształcenie, ukończył studium nauczycielskie.

Później kontynuował swoją edukację i został absolwentem zaocznych studiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które z sukcesem zakończył w 1973 roku.

Działalność zawodowa

W młodzieńczych latach Andrzej Kosmala uprawiał lekkoatletykę, a przez okres czterech lat miał zaszczyt reprezentować drużynę I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Poza sportem, w pierwszej połowie lat 60. założył zespół muzyczny o nazwie Czarne Koty, który później przekształcił się w Elektrony. W miarę upływu lat, z dużym powodzeniem organizował koncerty w ramach cyklu „Poznańskie Muzykalia” oraz współtworzył festiwal Wielkopolskie Rytmy Młodych, który odbywał się w Jarocinie. W latach 1966–1974 pełnił funkcję współprowadzącego audycję Radiowy Klub Polskiej Muzyki Młodzieżowej w poznańskim oddziale Polskiego Radia.

Jego kariera medialna obejmowała także rolę redaktora w dobrze znanych czasopismach takich jak „Jazz”, „Non Stop”, „Głos Wielkopolski” oraz „Tygodnik”. Andrzej Kosmala brał również udział w nagraniach studyjnych dla zespołów takich jak Birbanci, Polne Kwiaty, Stress, Progress, Al Antico oraz Jump. Warto zaznaczyć, że zorganizował także pierwsze nagrania w karierze Anny Jantar oraz Aleksandra Maliszewskiego.

Czy to za sprawą współpracy z Wojciechem Skowrońskim, Hubertem Szymczyńskim, Wojciechem Kordą czy Jerzym Milianem, Kosmala zyskał renomę w świecie muzycznym. W 1968 roku objął rolę menedżera Edwarda Hulewicza, z którym współpracował aż do 1974 roku, pisząc także teksty do jego piosenek oraz tworząc fan klub artysty w Estradzie Poznańskiej, której stał się dyrektorem artystycznym w 1976 roku.

W ramach pracy na Estradzie Kosmala piastował stanowisko sekretarza programowego Międzynarodowej Wiosny Estradowej, a w tym czasie współpracował z takimi artystkami jak Haliną Frąckowiak oraz Haliną Żytkowiak. W 1974 roku został menedżerem Krzysztofa Krawczyka, co okazało się jednym z najważniejszych etapów w jego karierze, trwającym aż do śmierci artysty w 2021 roku. Kosmala jest autorem wielu tekstów piosenek Krawczyka oraz współpracował z innymi artystami, takimi jak Gang Marcela, Krystyna Giżowska, Wojciech Skowroński, Klincz, Urszula Sipińska, Urszula Kasprzak, Grażyna Świtała, Michał Gielniak, Tadeusz Drozd, Daniel Olbrychski, Bohdan Łazuka, Krzysztof Komeda oraz Andrzej Rybiński.

W latach 80. Kosmala rozpoczął współpracę z wytwórnią ZPR Records, angażując się w produkcję i wydawanie płyt takich jak te wokalistów: Magdalena Durecka, Grzegorz Ciechowski, Lombard, Eleni oraz Krzysztof Krawczyk. Na początku lat 90. przyjął funkcję dyrektora wytwórni, a także dyrektora artystycznego poznańskiego oddziału Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych.

W listopadzie 1991 roku wraz z Ryszardem Kniatem założył K&K Studio (Kniat & Kosmala), które specjalizuje się w nagrywaniu i wydawaniu kaset oraz płyt. W studiu tym zarejestrowano m.in. około 500 nagrań piosenek Krzysztofa Krawczyka. W 1992 roku Kosmala współpracował z poznańską grupą New Ace, co zaowocowało albumami takim jak Bez komentarza oraz Kolędy polskie. Poza tym w K&K Studio powstało kilka albumów zespołu ABBA po polsku, którymi Kosmala zainspirował wielu młodych artystów, w tym Alinę Pszczółkowską oraz Michała Gielniaka.

Wspierzegał również występy Jerzego Różyckiego z Gangu Marcela oraz Magdalene Durecką, swoją muzyczną odkrycie końca lat 80. XX wieku. Kosmala, odpowiedzialny za większość polskich tekstów piosenek zespołu ABBA, był także ich producentem. Jego talent sprawił, że stał się nieocenioną osobą przy organizacji koncertów kwartetu, w tym wielu występów telewizyjnych, które były emitowane głównie na antenie TVP.

Jako dziennikarz, Kosmala brał kiedyś udział w wielu festiwalach muzycznych, m.in. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Wraz z zespołem Agora SA współtworzył leksykon Krzysztofa Krawczyka, który zdobył status podwójnej platyny. W latach 2009–2022 nadzorował oficjalną stronę artysty.

W 2007 roku współpracował z biskupem Antonim Długoszem, tworząc kilka piosenek, w tym “Europo nie możesz żyć bez Boga”. Dodatkowo przyczynił się do powstania płyty pod tym samym tytułem na przełomie 2011/2012. W 2010 roku zostało wydane „Życie jak wino”, biograficzna książka o Krzysztofie Krawczyku, nad którą Kosmala pracował razem z artystą. Publikacja doczekała się drugiej, rozszerzonej wersji w 2021 roku, w której Kosmala wzbogacił treść o wspomnienia z kolejnych lat oraz zdarzenia po śmierci Krawczyka.

W 2023 roku, wspólnie z Ewą Krawczyk, był autorem książki pt. „Sława zniesławia”, stanowiącej rodzaj rozmowy o życiu u boku wybitnego artysty. Ewa Krawczyk dzieli się swoimi uczuciami związanymi z żałobą oraz mediami. W książce pojawiają się również jej przemyślenia na temat konfliktów rodzinnych. W październiku 2024 roku zostanie wydana jego autobiografia “Odwrotna strona Złotej Płyty”, w której zdradzi kulisy swojej pracy menedżerskiej oraz relacje z wieloma znanymi muzykami.

Oprócz aktywności zawodowej, Kosmala wystąpił w filmie dokumentalnym „Krzysztof Krawczyk – całe moje życie” z 2020 roku, biorąc wkład w tworzenie jego scenariusza. W 2021 roku współpracował z Andrzejem Rybińskim, co zaowocowało albumem „Andrzejkowe marzenia”, nagranym w K&K Studio, a z końcem roku wydano wspólnie stworzone utwory na platformach streamingowych oraz na YouTube.

Życie prywatne

Andrzej Kosmala jest potomkiem prawnika Mariana Kosmali oraz Ireny z domu Krawczyk.

Był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z Izabelą (zm. 2001) przyniosło mu córkę Joannę oraz syna Roberta. Niestety, Robert zmarł tragicznie 27 czerwca 2020 roku, mając zaledwie 43 lata. To dramatyczne zdarzenie miało ogromny wpływ na rodzinę Kosmala.

Ma również wnuki: Izabelę oraz Fryderyka, które są dla niego źródłem radości. Po upływie kilku lat od śmierci pierwszej żony, Andrzej ponownie znalazł miłość i ożenił się z Katarzyną.

Przypisy

  1. Artist: Andrzej Kosmala | SecondHandSongs [online], secondhandsongs.com [dostęp 10.08.2024 r.]
  2. Odwrotna strona złotej płyty [online], Wydawnictwo Świat Książki [dostęp 28.10.2024 r.]
  3. Życie jak wino | Krzysztof Krawczyk, Andrzej Kosmala | Świat Książki | Księgarnia internetowa czytam.pl [online], czytam.pl [dostęp 08.03.2023 r.]
  4. Sława zniesławia - rozmowa rzeka [online], Wydawnictwo Świat Książki [dostęp 25.02.2023 r.]
  5. To dlatego Krawczykowie nie mieli dzieci! Ewa Krawczyk ujawnia [online], muzyka.interia.pl [dostęp 25.02.2023 r.]
  6. Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino [online], TaniaKsiazka.pl [dostęp 09.11.2021 r.]
  7. Andrzej Kosmala | Oficjalna Strona Internetowa [online], andrzejkosmala.pl [dostęp 28.06.2020 r.]
  8. Krzysztof Krawczyk w żałobie. "Od dzieciństwa mówił do mnie Wujek!" [online], Onet Kultura, 30.06.2020 r. [dostęp 30.06.2020 r.]
  9. Krzysztof Krawczyk – całe moje życie [online], VOD Tvp.pl [dostęp 26.12.2020 r.]
  10. Program muzyczny "Abba po Polsku". Program Drugi 27.12.1993. Nagrania Łukasz M. 10.08.2020 r. [dostęp 10.08.2024 r.]
  11. Andrzej Kosmala po Festiwalu Opolskim w 1986 roku udziela wywiadu w TVP Poznań [dostęp 29.05.2018 r.]
  12. Biografia Magda Durecka [online], Last.fm [dostęp 10.08.2024 r.]
  13. Artistcamp - Andrzejkowe Marzenia (Andrzej Rybiński) [online], www.artistcamp.com [dostęp 11.01.2022 r.]
  14. Andrzejkowe marzenia. [dostęp 11.01.2022 r.]
  15. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 381.
  16. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 259–260.
  17. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 93.
  18. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 94, 177, 199.
  19. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 105.
  20. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 61.
  21. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 60.
  22. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 56.
  23. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 57.
  24. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 56, 60.
  25. Krawczyk i Kosmala 2021, s. 59–60, 224.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Andrzej Zientarski | Andrzej Dziuba (duchowny) | Stanisław Niziński

Oceń: Andrzej Kosmala

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:24