Kościół Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie jest istotnym punktem na mapie religijnej tego regionu. Stanowi on rzymskokatolicki kościół parafialny, który jest częścią parafii pod tym samym wezwaniem, znajdującej się w dekanacie Pleszew, w obrębie diecezji kaliskiej.
Kościół ten, jako miejsce kultu, nie tylko pełni funkcje liturgiczne, ale również jest lokalnym centrum życia społecznego, przyciągając wiernych z całej okolicy. Jego znaczenie dla mieszkańców Pleszewa jest nie do przecenienia, albowiem w murach tej świątyni odbywają się liczne wydarzenia oraz uroczystości religijne.
Historia
Świątynia, która dzisiaj jest kościołem Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, została wzniesiona w latach 1844-1848 jako zbór ewangelicko-luterski. Po zakończeniu II wojny światowej, z powodu migracji niemieckiej społeczności ewangelickiej, obiekt ten znalazł się w stanie opuszczenia. W 1945 roku, ks. prałat Kazimierz Niesiołowski, pełniący funkcję proboszcza parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, złożył wniosek do władz cywilnych o przejęcie kościoła, cmentarza oraz pastorówki, aby włączyć je do zarządu Kościoła rzymskokatolickiego.
W dniu 17 marca 1945 roku, Rada Narodowa Miasta Pleszewa podjęła decyzję o fałszywych próbach wystąpienia do odpowiednich władz o przyznanie tego miejsca dla celów katolickich. Już 13 sierpnia 1945 roku, tymczasowy zarząd w Poznaniu powierzył tymczasowe zarządzenie tej świątyni parafii katolickiej. To właśnie na mocy tej decyzji, ks. Niesiołowski dokonał poświęcenia świątyni 9 września 1945 roku, uzyskując stosowne upoważnienie od duchownych z Gniezna.
Wydział Likwidacyjny w Poznaniu, zgodnie z decyzją Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Łodzi, przekazał świątynię 18 kwietnia 1946 roku, jednak nie objęto nią cmentarza i pastorówki. Dalsze starania o zwrot tych nieruchomości nie przyniosły zamierzonych efektów. Oczywiście, jako że budynek wymagał pilnego remontu, m.in. usunięto balkony na drugim piętrze, obiekt został przekształcony w kościół filialny parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Przez pewien okres pełnił też funkcję kościoła garnizonowego dla stacjonujących w Pleszewie żołnierzy.
W miarę upływu lat, okoliczna społeczność wzrosła, co zaowocowało potrzebą utworzenia odrębnej parafii. Sytuacja ta, jednak z racji rządów komunistycznych, przynosiła wiele trudności. Mimo to, w dniu 22 lutego 1967 roku, odbyło się poświęcenie Obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, a 18 czerwca tego samego roku poświęcono chrzcielnicę. W lecie 1967 roku, dzięki zaangażowaniu pleszewskich rzemieślników, w miejscu wcześniejszych balkonów zbudowano nowe salki.
W 1968 roku, kościół wzbogacił się o ławy zakupione z kościoła ewangelickiego w Nowej Rudzie, które zastąpiły przestarzałe, zabytkowe meble, a także zrealizowano prace związane z wybudowaniem konfesjonałów poprzez wydrążenie czterech wnęk w bocznych ścianach. Rok później, w 1969 roku, zmodernizowano organy, które pochodziły z 1903 roku; miech organowy przeniesiono na wyższą kondygnację w wieży.
W 1976 roku, według projektu ks. Bolesława Dzierwy, poświęcono odnowione prezbiterium, a w kolejnym roku, pod stropem zainstalowano przedstawienie Zesłania Ducha Świętego, dokonano także subtelnych zmian w podziale wnętrza kościoła. Zatarcie dwóch filarów pod chórem, poprzez wzmocnienie ich odpowiednim tragarzem, wizualnie poszerzyło nawę.
W dniu 7 lutego 1978 roku dotarła informacja z Kalisza, z Wydziału do Spraw Wyznań, że nie ma zastrzeżeń wobec powstania nowej parafii przy tym kościele, co zaowocowało 29 marca 1978 roku erygowaniu nowej parafii, potwierdzonej dekretem Prymasa Tysiąclecia.
Przypisy
- Pleszew ( Kościół Najświętszego Zbawiciela) [online], musicamsacram.pl [dostęp 04.09.2023 r.] (pol.).
- Kościół Najświętszego Zbawiciela. Oddział PTTK Pleszew. [dostęp 08.03.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Floriana w Pleszewie | Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie | Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie | Parafia św. Floriana w PleszewieOceń: Kościół Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie