Kościół Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie


Kościół Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie jest istotnym punktem na mapie religijnej tego regionu. Stanowi on rzymskokatolicki kościół parafialny, który jest częścią parafii pod tym samym wezwaniem, znajdującej się w dekanacie Pleszew, w obrębie diecezji kaliskiej.

Kościół ten, jako miejsce kultu, nie tylko pełni funkcje liturgiczne, ale również jest lokalnym centrum życia społecznego, przyciągając wiernych z całej okolicy. Jego znaczenie dla mieszkańców Pleszewa jest nie do przecenienia, albowiem w murach tej świątyni odbywają się liczne wydarzenia oraz uroczystości religijne.

Historia

Świątynia, która dzisiaj jest kościołem Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, została wzniesiona w latach 1844-1848 jako zbór ewangelicko-luterski. Po zakończeniu II wojny światowej, z powodu migracji niemieckiej społeczności ewangelickiej, obiekt ten znalazł się w stanie opuszczenia. W 1945 roku, ks. prałat Kazimierz Niesiołowski, pełniący funkcję proboszcza parafii Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, złożył wniosek do władz cywilnych o przejęcie kościoła, cmentarza oraz pastorówki, aby włączyć je do zarządu Kościoła rzymskokatolickiego.

W dniu 17 marca 1945 roku, Rada Narodowa Miasta Pleszewa podjęła decyzję o fałszywych próbach wystąpienia do odpowiednich władz o przyznanie tego miejsca dla celów katolickich. Już 13 sierpnia 1945 roku, tymczasowy zarząd w Poznaniu powierzył tymczasowe zarządzenie tej świątyni parafii katolickiej. To właśnie na mocy tej decyzji, ks. Niesiołowski dokonał poświęcenia świątyni 9 września 1945 roku, uzyskując stosowne upoważnienie od duchownych z Gniezna.

Wydział Likwidacyjny w Poznaniu, zgodnie z decyzją Głównego Urzędu Likwidacyjnego w Łodzi, przekazał świątynię 18 kwietnia 1946 roku, jednak nie objęto nią cmentarza i pastorówki. Dalsze starania o zwrot tych nieruchomości nie przyniosły zamierzonych efektów. Oczywiście, jako że budynek wymagał pilnego remontu, m.in. usunięto balkony na drugim piętrze, obiekt został przekształcony w kościół filialny parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Przez pewien okres pełnił też funkcję kościoła garnizonowego dla stacjonujących w Pleszewie żołnierzy.

W miarę upływu lat, okoliczna społeczność wzrosła, co zaowocowało potrzebą utworzenia odrębnej parafii. Sytuacja ta, jednak z racji rządów komunistycznych, przynosiła wiele trudności. Mimo to, w dniu 22 lutego 1967 roku, odbyło się poświęcenie Obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, a 18 czerwca tego samego roku poświęcono chrzcielnicę. W lecie 1967 roku, dzięki zaangażowaniu pleszewskich rzemieślników, w miejscu wcześniejszych balkonów zbudowano nowe salki.

W 1968 roku, kościół wzbogacił się o ławy zakupione z kościoła ewangelickiego w Nowej Rudzie, które zastąpiły przestarzałe, zabytkowe meble, a także zrealizowano prace związane z wybudowaniem konfesjonałów poprzez wydrążenie czterech wnęk w bocznych ścianach. Rok później, w 1969 roku, zmodernizowano organy, które pochodziły z 1903 roku; miech organowy przeniesiono na wyższą kondygnację w wieży.

W 1976 roku, według projektu ks. Bolesława Dzierwy, poświęcono odnowione prezbiterium, a w kolejnym roku, pod stropem zainstalowano przedstawienie Zesłania Ducha Świętego, dokonano także subtelnych zmian w podziale wnętrza kościoła. Zatarcie dwóch filarów pod chórem, poprzez wzmocnienie ich odpowiednim tragarzem, wizualnie poszerzyło nawę.

W dniu 7 lutego 1978 roku dotarła informacja z Kalisza, z Wydziału do Spraw Wyznań, że nie ma zastrzeżeń wobec powstania nowej parafii przy tym kościele, co zaowocowało 29 marca 1978 roku erygowaniu nowej parafii, potwierdzonej dekretem Prymasa Tysiąclecia.

Przypisy

  1. Pleszew ( Kościół Najświętszego Zbawiciela) [online], musicamsacram.pl [dostęp 04.09.2023 r.] (pol.).
  2. Kościół Najświętszego Zbawiciela. Oddział PTTK Pleszew. [dostęp 08.03.2021 r.]

Oceń: Kościół Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:21