Pamięć o ofiarach wyzwolenia Pleszewa – 80. rocznica tragicznych wydarzeń


W dniu 24 stycznia Pleszew obchodził 80. rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji. Z tej okazji, władze samorządowe złożyły symboliczne wiązanki kwiatów, aby oddać hołd działaczom Armii Krajowej, którzy zginęli w trakcie walk. Uroczystości miały na celu upamiętnienie dwóch szczególnych postaci – Brunona Nikoleiziga oraz Józefa Krychowskiego, którzy angażowali się w ruch oporu. Władze Miasta i Gminy Pleszew oraz Powiatu Pleszewskiego w symboliczny sposób uczciły ich pamięć na cmentarzu przy ul. Kaliskiej.

W uroczystości brali udział m.in. Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza, Marek Zdunek, wicestarosta oraz Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Delegacja złożyła wiązanki na grobach poległych, w tym pamięci Brunona Nikoleiziga ps. „Adam”, który był komendantem Pleszewskiego Obwodu Armii Krajowej. Jego los, jak i los Józefa Krychowskiego, który również stracił życie w wyniku działań wyzwoleńczych, przypomina o tragicznych skutkach wojny oraz poświęceniu osób walczących o wolność swojego kraju.

Warto przypomnieć, że walki o Pleszew rozpoczęły się wcześnie rano 24 stycznia 1945 roku. Już po południu miasto zostało wyzwolone przez radzieckie oddziały 33 Armii i 7 korpusu kawalerii. W trakcie tych wydarzeń życie straciło kilkunastu radzieckich żołnierzy, w tym załoga czołgu zniszczonego przez Niemców. Obchody rocznicy wyzwolenia stanowią nie tylko hołd dla poległych, ale także przypomnienie o historii miasta i jego mieszkańców, którzy zaangażowali się w walkę o wolność.

Źródło: Urząd Miasta Pleszew


Oceń: Pamięć o ofiarach wyzwolenia Pleszewa – 80. rocznica tragicznych wydarzeń

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:24


Zobacz Także